Rogiński Warsztat Artystyczny - Manufaktura Ceglarska od 1989!

Chcemy dostarczać Państwu unikatowe materiały umożliwiające zaaranżowanie i stworzenie swego wymarzonego wnętrza i otoczenia. Chcemy, aby wyroby nasze i naszych partnerów służyły jak najdłużej i były powodem codziennej Waszej radości.

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Jesteśmy firmą rodzinną, która poświęciła się produkcji ceramicznych elementów architektonicznych przy zastosowaniu tradycyjnej technologii. Naszą przygodę z ceramiką rozpoczęliśmy w 1989 roku. Od samego początku naszej działalności współpracujemy z różnymi instytucjami związanymi z muzealnictwem i archeologią. Należą do nich między innymi: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Elblągu, Zamek w Gniewie, a także skanseny: we Wdzydzach Kiszewskich, Klukach, Biskupinie.

Na początku naszej działalności koncentrowaliśmy się gównie na kopiowaniu eksponatów ceramicznych za pomocą oryginalnych technologii. Doświadczenia te zaowocowały dobrą znajomością wykorzystywanego materiału oraz tradycyjnych, często zapomnianych już, sposobów ich obróbki. Okazało się, że rynek konserwacji potrzebuje również większych ilości bardziej podstawowych materiałów budowlano-wykończeniowych. Stąd wzięło się nasze zainteresowanie wytwarzaniem tradycyjnych ceramicznych płytek podłogowych, cegły ręcznie formowanej oraz kształtek ceramicznych. Z czasem materiały, które pierwotnie służyły wyłącznie do renowacji zabytków zaczęły zdobywać popularność także u inwestorów indywidualnych.

Od roku 2009 intensywnie współpracujemy z manufakturą ARTICIMA z Maroka - dzięki temu oferujemy naszym klientom dostęp do unikatowych, wytwarzanych ręcznie płytek cementowych, a także innych materiałów wykończeniowych związanych z kulturą orientu. Płytki te znajdują również zastosowanie w polskich obiektach zabytkowych poddawanych renowacjom, odtwarzamy na ich potrzeby kafle cementowe w ich oryginalnych kształtach i barwach.

W procesie produkcji używamy metod tradycyjnych - nasze produkty formowane są ręcznie, wg metod stosowanych przez średniowiecznych rzemieślników. Korzystamy z wysokiej jakości krajowych surowców. Nasze wyroby są badane w profesjonalnych laboratoriach związanych z konserwacją zabytków. Ponadto zajmujemy się testowaniem własności oferowanych przez nas produktów w bieżącej ich eksploatacji. Owocuje to oferowaniem usług związanych z renowacją, czyszczeniem i impregnacją posadzek z cegły oraz różnych kamieni naturalnych.

Poniżej przedstawiamy sylwetki ludzi, którzy są kluczowi dla naszej historii i naszej działalności.

Łukasz Rogiński

Senior założyciel firmy Łukasz Rogiński (obecnie na emeryturze) jest uznanym na wybrzeżu artystą grafikiem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom z malarstwa obronił z wyróżnieniem w pracowni Piotra Potworowskiego. Ceramiką zajmuje się od roku 1989. Prace artysty znajdują się zarówno w zbiorach publicznych jak i prywatnych, w Polsce i zagranicą.

Do jego realizacji należą m.in. słynna fontanna na Skwerze Kościuszki w Gdyni wykonana w r. 1974 na zlecenie Prezydenta Miasta Gdyni oraz charakterystyczne scrafitta zdobiące elewacje kamieniczek na rogu ulic: Szerokiej oraz Grobli I na gdańskiej starówce wykonane w r. 1968 na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska. Jego grafiki i rysunki były wręczane wielu osobistościom: Janowi Pawłowi II, Margaret Thatcher czy Jane Fonda.

Jarosław Struczyński

Kasztelan Zamku w Gniewie, pomysłodawca i współtwórca Manufaktury Ceglarskiej na Zamku w Gniewie. Dzięki jego staraniom i otwartej postawie możliwe było stworzenie fundamentów naszej działalności. Choć obecnie nasza produkcja mieści się gdzie indziej, a po Manufakturze Ceglarskiej na Zamku nie ma już śladu (z wyjątkiem wielu cegieł i kształtek użytych w renowacji zamku), to jednak ten okres jest dla nas jednym z najważniejszych w naszej małej historii.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Zamku: Zamek w Gniewie

Grzegorz Rogiński

Obecny właściciel firmy Rogiński Warsztat Artystyczny, absolwent wydziału grafiki i malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kontynuuje działalność rozpoczętą przez ojca Łukasza.

Więcej o naszej historii przeczytacie pod tym linkiem: Ceramika Rogiński