Terrazzo (Lastryko)

Aktywne filtry

Terrazzo (Lastryko) - materiał znany od stuleci!

Terrazzo (znane u nas również jako lastryko) to wykończeniowy materiał budowlany, który jest konglomeratem (czyli mieszanką) różnych cząstek i materiałów (np. glina i kamienie). Metoda ta jest stosowana już od bardzo dawna - materiał ten był wykorzystywany już w starożytnym Egipcie. Jest pewne, że znano go dużo wcześniej - cóż może być mniej naturalnego jak wzmocnienie gliniastego klepiska poprzez rozsypanie na nim drobnych kamieni oraz ich ubicie...

Sama nazwa Terrazzo pochodzi od nazwy włoskiego miasteczka, w którym zaczęto mieszać odpady pochodzące z produkcji płyt marmurowych razem z gliną i innym dodatkami. Uzyskiwano w ten sposób efekt podobny do mozaiki, który był jednocześnie dużo tańszy w wykonaniu i charakteryzował się dużą trwałością. Metoda ta spopularyzowała się i z czasem uległa udoskonalaniu. Przepiękne rezultaty stosowania Terrazzo możemy podziwiać w wielu włoskich miastach i miejscowościach - zwracamy tu uwagę na trwałość materiału - np. w Bolonii oryginalne powierzchnie z tego materiału służą do dziś dzień i są niewątpliwą ozdobą chodników i ciągów pieszo-drogowych!

Terrazzo w kształcie, który znamy obecnie uzyskał dużą popularność ok. 100 lat temu, w epoce modernizmu międzywojennego, gdy oprócz upowszechnienia się masowej produkcji cementu, upowszechniły się także narzędzia mechaniczne do obróbki powierzchni z niego wykonanych - szlifierki i polerki. Terrazzo z tego okresu bardziej znamy jako Lastryko (Lastriko). Materiał ten ponownie stał się bardzo popularny w Europie w latach 1960 - 1970. Należy podkreślić, że estetyka wyrobów z tych lat jest odwrotnie proporcjonalna do masowej skali ich zastosowania...

Współcześnie przeżywamy renesans tej metody w nowej odsłonie oraz jej powrót do świata wyrafinowanego designu.

Terrazzo (Lastryko) - czym jest współcześnie

Obecnie w produkcji Terrazzo wykorzystuje się różne nowoczesne materiały: szlachetne rodzaje cementu, pigmenty barwne, czasem także łącznie z żywicami i polimerami. Ziarna, dzięki którym zawdzięcza ono swój charakterystyczny wygląd, to grysy marmurowe, granitowe lub inne. Jako wypełniacz stosuje się także potłuczone różnokolorowe szkło. Oczywiście w każdym przypadku powierzchnia materiału jest szlifowana i polerowana, aż do osiągnięcia zaplanowanego stopnia połysku. Powierzchnie z Terrazzo występują w wariantach od pełnego matu, poprzez satynę, aż do całkowitego, lustrzanego błysku.

Powstają także materiały, które nawiązują wyglądem do tradycyjnego Terrazzo, a są wykonane w całości z materiałów syntetycznych takich jak np. żywice. Jako ciekawostkę można przytoczyć, że istnieje producent, który używa do stworzenia swojego Terrazzo różnych rodzajów drewna i wiórów drewnianych. Oczywiście przemysł ceramiczny nie pozostaje w tyle - na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płytek ceramicznych, które wyglądem do złudzenia przypominają oryginalne Terrazzo.

Z uwagi na rozwój technologii oraz dużą popularność tej estetyki, czasem na pierwszy rzut oka trudno jest stwierdzić, czy mamy do czynienia z oryginalnym (cementowo-kamiennym) materiałem, czy też z jego wariacją wykonaną przy pomocy współczesnych technologii i materiałów.

Terrazzo (Lastryko) - co z niego powstaje?

Naturalną cechą Terrazzo (Lastryko) jest jego twardość i odporność na uderzenia - powierzchnie i przedmioty z niego wykonane są naprawdę bardzo trwałe, w tym także na warunki atmosferyczne. W związku z tym jego podstawowa funkcja to wykorzystywanie w wykończeniach powierzchni i okładzin podłogowych (także zewnętrznych). W tym obszarze Terrazzo jest stosowane do wykonywania wylewek, włącznie z wielkopowierzchniowymi, jednak chyba najbardziej popularnym wariantem są płytki podłogowe. Płytki z Terrazzo występują w ogromnej ilości odmian i wzorów, nie wspominając nawet o ich ceramicznych odpowiednikach.

Oprócz okładzin podłogowych i ściennych z Terrazzo powstają także inne elementy związane z architekturą i wyposażeniem wnętrz. Z tego materiału wykonywane są np. blaty kuchenne i łazienkowe, blaty stolików, czy parapety. Szczególnie atrakcyjne designersko są umywalki i zlewy kuchenne. Spotkać można nawet naczynia w tym np. donice. Na koniec sam charakterystyczny dla Terrazzo wzór stał się motywem przewodnim dla wielu tkanin, tapet, czy też ogólniej patrząc, innych nadruków.

W naszym sklepie znajdą Państwo Terrazzo przede wszystkim w wersji płytek podłogowych i ściennych, zarówno tradycyjne (z marmuru i cementu) jak i ceramicznych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Powrót do góry