Płytki marokańskie cementowe

Płytki Marokańskie Cementowe | domRustykalny.pl

Aktywne filtry

Płytki marokańskie - stylowe i trwałe płytki cementowe

Płytki marokańskie cementowe są oryginalnym, ekskluzywnym a zarazem unikatowym materiałem wykończeniowym. Zwane często mylnie „terazzo” były wytwarzane już w antyku, a ich popularność przypada na XIX i XX wiek. Do lat 50 ubiegłego wieku stosowano je jako element wystroju mieszkań, jak i przy renowacji zabytków. Płytki formuje się w procesie ręcznej produkcji z cementu, piasku, marmuru oraz pigmentów nieorganicznych. Wpierw wylewa się w specjalnej formie jedno lub wielobarwną warstwę zewnętrzną, a później utworzony wzór zasypywany jest szarym cementem. Całość jest następnie prasowana pod dużym ciśnieniem w prasie hydraulicznej – stąd częsta nazwa płytek „mosaicos hidraulicos”. W Anglii, gdzie płytki marokańskie są bardzo często stosowane ich popularna nazwa brzmi „encaustic tiles”. Ich powierzchnia jest bardzo gładka, jest to jednak cement z marmurem, a więc materiały z natury rzeczy nasiąkliwe. Dlatego wymagają zastosowania impregnatów, które również oferujemy. Pielęgnacja płytek cementowych jest prosta, jedynie należy pamiętać o tym, aby nie używać środków o odczynie kwaśnym. Płytki marokańskie mogą mieć jedną barwę, ale najbardziej popularne są te z wielokolorowymi deseniami. Można również znaleść je ze wstawkami z metalu. Dzięki ręcznej produkcji mają niepowtarzalny charakter. Są produktem rzemieślniczym, dzięki temu mogą być tworzone według własnych projektów. Nie są produktem mrozoodpornym, dlatego nadają się wyłącznie do zastosowań wewnątrz pomieszczeń. Mogą być układane na podłodze ogrzewanej. Świetnie nadają się na ogrzewanie podłogowe, ale należy pamiętać, o prawidłowym montażu i użytkowaniu.
Płytki marokańskie cementowe są bardzo trwałym materiałem wykończeniowym. W Polsce zachowały się obiekty liczące ponad 100 lat, w których są oryginalnie ułożone płytki i nie ma jeszcze nawet potrzeby ich odrestaurowania. Podłogi cementowe łatwo również znaleźć w krajach basenu Morza Śródziemnego i Półwyspu Iberyjskiego. Znaczna część światowej produkcji płytek cementowych pochodzi z Maroka.

Płytki marokańskie z manufaktury Articima

Articima to niemiecka firma o polsko-arabskich korzeniach. Manufaktura zlokalizowana jest w Maroku, w okolicach Tangeru i zajmuje się produkcją wysokiej jakości płytek cementowych. W Polsce jej produkty są obecne już od 2007 roku! Articima jest szczególną manufakturą, w której bardzo dba się o dobre warunki pracy i godne wynagrodzenie pracowników. Kupując oferowane przez nas cementowe płytki marokańskie nasi klienci mają pewność, że ich pieniądze zostały wykorzystane w sprawiedliwy sposób.

Powrót do góry