Terakota Gotycka

Terakota Gotycka | domRustykalny.pl

Aktywne filtry

Terakota Gotycka - średniowieczna podłoga z cegły

Chociaż cegła jest materiałem budowlanym wykorzystywanym już od starożytności, to w kulturze europejskiej szczególnie wiąże się ją z okresem średniowiecza. To wtedy powstały monumentalne budowle z tego czerwonego, wyrazistego budulca: zamki, mury obronne, wielkie katedry. Okazuje się, że moda na średniowieczne motywy jest dużo trwalsza, a Terakota Gotycka to tworzywo, które wspaniale komponuje się ze współczesną architekturą. Wykonywane ręcznie w rodzinnej manufakturze Rogiński Warsztat Artystyczny płytki podłogowe, nadadzą podłodze prawdziwie średniowieczny charakter. Wysokiej jakości masa klinkierowa oraz doświadczenie i pasja rzemieślników gwarantują niezwykle oryginalną posadzkę. Powierzchnia płytek ceramicznych zawiera naturalne "zgnioty" i ubytki, które dodają im uroku i charakteru naprawdę wiekowego materiału. Starannie wykonane płytki nawiązują do średniowiecznej podłogi z cegły. Przede wszystkim dlatego stają się wyborem konserwatorów zabytków oraz architektów. Powierzchnia ceglanych płytek jest na tyle naturalna, że bez problemu komponują się one w starych, zabytkowych podłogach w miejscach takich jak muzea, czy gotyckie kościoły. Kolorystyka Płytek Cotto i Terakoty Gotyckiej, jaką obserwujemy na zdjęciach jest pochodną czasu, w którym wykonana była dana realizacja. Skład gliny na której pracujemy zmienia się przez lata, na kolor wpływa też sposób wypału terakoty. Jednak możemy przyjąć dwa podstawowe rozróżnienia koloru: kolor mono i kolor mix. Kolor mono – oznacza, że dana partia płytek jest prawie jednolita w kolorze, występuje mało cieniowań. Kolor mix – to duże różnice w kolorach w danej partii, liczne cieniowania, a także ciemnoszare lub czarne “przepały”. Pamiętajmy – jeżeli zamówienie zostanie złożone z odpowiednim wyprzedzeniem, będziemy w stanie wykonać płytki w tonacji barwnej dopasowanej do Państwa potrzeb. Domyślnie wysyłamy Klientom terakotę w wersji kolorystycznej mono.

Terakota Gotycka to podłoga z charakterem!

Przypominająca starą cegłę terakota to obowiązkowy materiał dla wszystkich, którzy marzą o tradycyjnym wnętrzu lub wnętrzu w stylistyce retro. Terakota Gotycka będzie doskonałym wyborem, ponieważ sama w sobie jest nietuzinkową dekoracją. Dodatkowym atutem tego materiału jest fakt, że jest on bardzo wytrzymały i nie wymaga trudnej ani drogiej pielęgnacji. Nadaje się do często eksploatowanych wnętrz, dlatego sprawdzi się jako terakota do holu, nawet w wyjątkowo często uczęszczanym miejscu publicznym. Gotyckie płytki to także pomysł na podłogę do kuchni – terakota po uprzedniej impregnacji jest odporna na wilgoć i inne zabrudzenia. Ceglane elementy wystroju pasują do stylowych, dużych kuchni, przypominających wiejskie dwory. Niezwykle elegancka, wręcz królewska kuchnia wiktoriańska również zyska wiele uroku dzięki naturalnej, tradycyjnej ceglanej podłodze.
Coraz popularniejsze są nowoczesne aranżacje wnętrz, w których ceglane elementy odgrywają istotną rolę. Wnętrza w stylu minimalistycznym, w których ceglana podłoga kontrastuje z betonowymi ścianami to modne rozwiązanie do salonu. Oszczędny w dekoracjach i ornamentach styl skandynawski, przywodzący na myśl surowe piękno północy to również ręcznie wykonana terakota. Bardzo często ceramiczne płytki podłogowe w stylu gotyckim wykorzystywane są przy aranżacjach loftów, czyli mieszkań w budynkach pofabrycznych. Ceglane odcienie pięknie kontrastują z bielą ścian, a także z tonami szarości.

Terakota Gotycka na tarasie

Warto zaznaczyć, że Terakota Gotycka jest mrozoodporna, dlatego można pokusić się o jej wykorzystanie na tarasie, czy chociażby na balkonie. Ręcznie formowane płytki są bardzo trwałe, dlatego bez obaw można używać ich na zewnątrz. Ceglana podłoga na tarasie to wstęp do zaaranżowania bardzo przyjemnego miejsca do wypoczynku, przypominającego patio rodem znad Morza Śródziemnego. Nastrojowe wieczory z książką na tarasie w stylu hiszpańskim to relaks, o którym marzy wielu!

Powrót do góry